Vydláždit určité části zahrady je účelné, neboť kromě zpevnění cestiček, chodníčků, zákoutí k posezení a dalších míst dobře zvolená dlažba prostor zahrady také opticky obohatí. V minulých letech se k vydláždění ploch na zahradách a ke zpevnění důležitých míst používal akorát takový materiál, který byl v daném místě dostupný. Ve většině případů to byly horniny, jako je:
· porfyr
· žula
· čedič
· pískovec
Tyto přírodní kameny, které se na zahrady dostávají z nejbližšího okolí, jsou stále ceněny. Dostupné jsou však mnohé další materiály v široké škále.
Cesty, které se táhnou přes zahradu, budujeme pokud možno už při jejím zakládání, abychom je později nemuseli pokládat přes hotové a osázené záhonové plochy. Pokud se jedná o venkovskou zahradu, jsou do ní nejvíce hodné přírodní kameny. A to jak štípaný a lámaný, tak i řezaný. Velice vhodné pro své schopnosti, jako je tvrdost a trvanlivost jsou:
· žula
· rula
· kvarcit neboli křemenec
· K nejrozšířenějším a také nejoblíbenějším u nás patří pískovec. Tento kámen vyniká i zajímavou barevnou škálou, jako jsou odstíny od světle žluté a narůžovělé až po modravě šedou.
· Velice hezky vyniká v zahradách také opuka. Ta je k vidění v krémových až žlutavých tónech. Některé její druhy se však časem rozpadají.
· Břidlice je naopak hutný, tvrdý a velice odolný kámen. Tento materiál vypadá velice zajímavě zejména tam, kde se uplatňují přísné geometrické tvary.
· Pokud se jedná o zahradu, ve které se nachází tradiční dům, tam se nejvíce uplatní kámen štípaný. Pokud je kámen řezaný, tak raději neobroušený. Velmi dobře zde působí například i žulové dlažební kostky.
· Naproti tomu chaty a moderní stavby si žádají hladší povrchy. Pokud jsou to méně frekventované chodníčky, anebo se jedná o menší zahrádky, tak jsou zde ideální takzvané šlapáky, co jsou jen tak položené na trávníku.
© Kpso.cz - Všechna práva vyhrazena. Education WordPress Theme.