Když v roce 1967 instalovali v Londýně první bankomat, možná ani netušili, že změní historii bankovních služeb. První bankomat v Americe byl pak instalován v roce 1969. Fungoval na principu magnetického proužku, zatímco ten první v Londýně fungoval na principu děrného štítku.
Po roce 1970 se díky bezpečnosti masově rozšířilo používání bankomatů a po roce 1975 již bylo po celém světě více než pět tisíc bankomatů. Jen v USA jich bylo více než tři tisíce.
Samozřejmě s masivnějším využíváním se banky postupně začaly zabývat také technickým zdokonalením a v roce 1972 se objevil ve Velké Británii první online bankomat. Díky rozvoji v rámci telekomunikačních služeb došlo samozřejmě k tomu, že bylo třeba vybírat i jinde, než pouze u vlastní banky a tak se začalo s budováním bankomatových sítí. Proto bylo více nutné sjednotit technologii šifrování a tedy v roce 1979 se dostává ke slovu společnost IBM.
Vůbec nejhustší síť bankomatů existovala na konci sedmdesátých let díky bance Citibank. Viceprezident banky John Reed přišel s nápadem investice 500 milionů amerických dolarů do multifunkční sítě bankomatů. Tedy měl vizi, že budou umět kromě výběrů a vkladů i převody a tisky výpisů.
Obrovskému vzestupu využívání bankomatů Citibank však pomohla sněhová kalamita, při které se občané nedostávali do svých bank a naprosto trefně zveřejněná reklama zobrazující lidi, kteří se brodí k bankomatům právě Citibank přes obrovské vrstvy sněhu. Tato reklama a kalamita způsobila zvýšení využívání bankomatu Citibank o pětinu. Byla to totiž jediná možnost, jak se dostat k hotovosti. Tato banka si udržela prvenství, co do počtu instalovaných bankomatů v USA od roku 1979 až do roku 2001.
Během následující dekády pak stoupl celkový počet bankomatů na celém světě na dvacet tisíc. Samozřejmě s nárůstem klientů rostly i náklady bank na provoz bankomatů a tak americké banky zareagovaly a jako první zavedly poplatky za výběr hotovosti z bankomatů u jiných bank.
A poplatek byl na světě. U nás v republice se drží dodnes.
© Kpso.cz - Všechna práva vyhrazena. Education WordPress Theme.