Silikagel, nazývaný také oxid křemičitý (Si02), se používá jako desikant, protože je pórovitý a má absorpční vlastnosti. Toho se využívá hlavně v krabicích s botami, kde zachycuje možnou vlhkost, která by mohla zasáhnout produkt. Díky této vlastnosti může být silikagel použít také pro mnoho dalších věcí.
Když je chytrý telefon nebo jiné elektronické zařízení ponořeno do vody, mnozí už mají v očích slzy. Lze je však zachránit. Pravděpodobně jste slyšeli o triku, jak dát vlhký mobilní telefon do nádoby s rýží, aby nasála tekutinu, to samé funguje se silikagelem.
Mokré stříbrné šperky inklinují k černání. Tomu můžete zabránit tím, že do škatule ke šperkům umístíte nějaký silikagel.
Jste otrávení vaší slánkou nebo cukřenkou? Bílý prášek v nich neustále hrudkovatí a jídlo si tak nemůžete pořádně ochutit? Ale ne se silikagelem, vložte jej do slánky / cukřenky a chvíli počkejte. Brzy se prášek uvolní a snadno se rozptýlí. Ujistěte se však, že ze silikagelu není ve vašem jídle nic – sice není toxický, ale není vhodný k jídlu.
Důvodem pro páchnoucí sportovní oblečení jsou zbytky potu ulpívající na tkanině, se silikagelem ve sportovní tašce dojde k izolaci nepříjemného zápachu, protože ten je vázán na vlhkost. Tento efekt můžete použít i pro pachy v autě.
Pokud pracujete s fotoaparátem delší dobu v chladu, často se musíte pak doma vypořádat s zamlženým objektivem. Abyste tomuto účinku zabránili, vložte fotoaparát do sáčku plného silikagelu, než se dostanete do tepla.
Každý, kdo se obává, že jejich léky v kufru nebo kabelce budou po dlouhé cestě poškozeny, najde dokonalé řešení se silikagelem. S několika uzavřenými pytlíky odstraníte vlhkost. Dokonce i během druhé světové války se oxid křemičitý používal k udržení penicilinu v suchu a tím i zajištění účinku.
Nic není více nepříjemné než vlhká obuv nebo vlhké kapsy. S několika pytlíky silikagelu urychlíte proces sušení.
Online obchody usnadňují nákup užitečného vysoušecího prostředku bez nutnosti zajít do nejbližšího obchodu s obuví. Silikagel je dokonce nabízen v po kilech. Zvláštní přínos je, že po dokončení práce nemusíte pytlíčky vyhazovat, pokud je zahřejete v troubě při 100 ° C, mohou být znovu použity.
Proč je vlastně na silikagelu uvedeno “nejíst, vyhazovat!“? Je nebezpečný? Samotné granule nejsou toxické, ale sáčku mohou obsahovat nevhodné přísady.
Také barva silikagelu poskytuje určité indicie. Transparentní koule jsou neškodné, růžové již absorbovaly vlhkost a modré mohou obsahovat toxické látky. Nápis slouží především jako rozlišovací znak pro potraviny, silikagel by se neměl zaměnit se solí nebo cukrem.
© Kpso.cz - Všechna práva vyhrazena. Education WordPress Theme.